Systém cvičení

Jóga v denním životě ( dále jen JDŽ) je systém tělesných, dechových, koncentračních a meditačních cvičení. Zahrnuje očistné techniky a filozofii jógy. Cvičení je metodicky rozděleno do osmi dílů, které jsou seřazeny postupně od přípravných jednoduchých cviků až po náročné ásany. Kromě této všeobecné části zahrnuje i speciální programy, například: proti bolestem kloubů, zad, jógu pro děti, pro staré lidi a další. Je to systém otevřený, který se neustále rozvíjí.

JDŽ vede k navození rovnováhy a jednoty těla, mysli a vědomí. Pomáhá obnovit a upevnit zdraví fyzické, duševní, sociální a duchovní. Začíná jednoduchými tělesnými cvičeními, které přecházejí k náročnějším pozicím. Tímto aspirant jógy postupně získává kontrolu nad svým tělem a myslí a dále rozvíjí sebeuvědomění a sebepoznání. JDŽ učí, jak přistupovat k životním situacím.

Přednost a účinnost systému spočívá v komplexním působení. Působí jako harmonizující faktor v oblastech tělesného, duševního, společenského a duchovního zdraví. V těchto čtyřech oblastech působí JDŽ následujícími prostředky:

. v úrovni tělesné - fyzickým cvičením - ásanami, dechovým cvičením, pránájámou, očistnými technikami;

. v úrovni duševní - koncentračním cvičením, sebekázní, pozitivním myšlením, kontrolou smyslů, studiem jógové filozofie;

. v úrovni společenské - karmajógou, pozitivním vztahem;

. v úrovni duchovní - meditací, opakováním mantry.